mlceni

Psychologicky vzato, člověk, který mlčí, ne vždy s vámi souhlasí.

Článek je možné přečíst za 2 minuty

Mlčení jako znamení Moudrosti: Psychologický pohled na komunikaci

V psychologii je ticho často považováno za znamení nesouhlasu nebo nezájmu. Někteří lidé se však rozhodnou mlčet, ne protože by nesouhlasili, ale protože se jim nechce diskutovat s někým, koho považují za nedůstojného svého času a energie. To může být tento tenký, ale důležitý rozdíl, který rozlišuje moudrého člověka od ostatních.

Představte si, že jste na večírku a zapojíte se do diskuse s někým, koho považujete za nerozumného. Můžete být ten nejinteligentnější člověk v místnosti, ale pokud se pustíte do argumentace s někým, kdo je pevně zakořeněný ve svých názorech a zcela uzavřený vůči novým myšlenkám, jen ztrácíte svůj čas. Jak říká staré rčení: “Nikdy se nesnažte přesvědčit hlupáka, že jste inteligentní. Pravděpodobně tím zpochybníte svou vlastní inteligenci.”

Tento příklad ilustruje, proč se mnozí lidé rozhodnou mlčet místo toho, aby se zapojili do zbytečného sporu. To však neznamená, že souhlasí s druhou stranou. Jsou to spíše silné osobnosti, které si uvědomují, že některé bitvy nejsou prostě stojí za to bojovat. Vědí, že jejich čas a energie je cenná a raději ji věnují produktivním a obohacujícím aktivitám než zbytečným hádkám.

Toto chování může být pro některé interpretováno jako pasivita nebo dokonce jako slabost. Ale ve skutečnosti to ukazuje na zdravé sebevědomí a sebeúctu. Takoví lidé vědí svou hodnotu, jsou si vědomi svých sil a rozpoznají, kdy je čas diskutovat a kdy je lepší se stáhnout.

Podobně jako vysokohorský potok, který si razí cestu skrz pevnou skálu, někdy je nejlepší ponechat věci svému přirozenému průběhu. Může to trvat déle a může to vyžadovat více trpělivosti, ale nakonec si naleznete svou cestu, aniž byste se zbytečně vyčerpávali.

Takže příště, když uvidíte někoho mlčet během sporu, nevyvozujte z toho uspěchané závěry. Možná ten člověk prostě ví, že některé diskuse nestojí za to. Vždy je důležité si uvědomit, že ticho nemusí nutně znamenat souhlas. Může to být prostě znamení toho, že člověk, který mlčí, respektuje svůj čas a energii natolik, že se rozhodl neztrácet je na zbytečné argumenty.

Štítky: , , , , , , , , ,