generacni rodina

Jak zvládnout mezigenerační bydlení?

Článek je možné přečíst za 2 minuty

Překračujeme hranice generací, aby vaše domácnost harmonicky fungovala!

Vizí mnoha párů je vlastnit krásný domov, v němž budou žít sami a v harmonii. Existují však situace, kdy je nám tato možnost odepřena a nezbývá, než se stěhovat za rodiči či dokonce prarodiči. Soužití tří generací žen pod jednou střechou představuje velkou výzvu, neboť každá z nich je zvyklá na jiné životní návyky, způsoby péče o domácnost a má jinak nastavené priority. Jak tento úkol zvládnout ve vší klidnosti, se dozvíte v následujícím článku.

Dcera, matka, babička. Tři generace žen, které se navzájem milují a respektují, ale zároveň si dokážou důkladně zkomplikovat život. Tato situace může být ještě složitější, pokud v domě žijete se svou tchýní. Pokud vlastníte dům se samostatnými bytovými jednotkami, vše může být snazší. Pokud však sdílíte stejnou domácnost, situace se komplikuje. Každá žena má své potřeby a touhu vytvořit si vlastní zázemí. Navíc, starší generace má často tendenci radit mladším a srovnávat jejich chování s tím svým. Toto intergenerační soužití vyžaduje velkou míru tolerance.

Jedním z hlavních benefitů společného bydlení s rodiči je možnost mít k dispozici babičku na hlídání dětí. Dále se také snižují náklady na provoz domácnosti, protože se dělí mezi všechny obyvatele. Z psychologického hlediska může takové bydlení pozitivně ovlivnit děti, které se učí, jak navzájem komunikovat a pomáhat si. Ale pozor, pokud domácností řádí neustálé hádky a pomluvy, děti si odnesou negativní vzorec chování k starším generacím.

Pokud jste se rozhodli pro společné bydlení s rodiči a prarodiči, je důležité vše důkladně promyslet. Nejlépe je vše projednat předem a stanovit určitá pravidla. Domluvte se, kdo a kdy bude mít přístup do společných prostor, jak si rozdělíte zahradu, jak budete respektovat soukromí druhých a jak si rozdělíte domácí práce. Důležité je také projednat finanční záležitosti a určit, jak budete spravedlivě přispívat na náklady a jak se budou dělit přeplatky a nedoplatky.

V minulosti bylo společné bydlení s rodiči a prarodiči běžné, možná dokonce nutné. Všechno se dá zvládnout, pokud jste trpěliví a tolerantní. Pokud se však cítíte nespokojeni, měli byste zvážit konzultaci s odborníkem – psychologem. Může vám pomoci odhalit kořen problému a poskytnout nezaujatý pohled na situaci.

Štítky: , , , , , , , , ,