nevera

Nevěra partnera: proč je méně detailů skutečně více?

Článek je možné přečíst za 2 minuty

Pravda o nevěře, kterou jste nikdy nechtěli vědět: Proč přehlížet detaily?

Věrnost by měla být jedním z hlavních pilířů vztahu. Ale realita je taková, že opravdu věrných partnerů není mnoho a nevěra je v současnosti častým důvodem rozpadu vztahů a manželství. Obecně platí, že muži mají větší sklony k nevěře, protože neustále usilují o upevnění své pozice alfa samců. Muži často vnímají nevěru jako nic závažného, pokud jde jen o sex, a nevidí důvod pro vytváření afér. Ženy, i když s muži co do počtu nevěr nesoupeří, obvykle do nevěry zapojují i své emoce. S trochou nadsázky lze říci, že muži mohou být nevěrní z mnoha důvodů, aniž by přestali milovat svou partnerku, zatímco ženy mohou mít tisíce důvodů k nevěře, ale obvykle nejsou nevěrné, pokud svého partnera stále milují.

Objevení partnerovy nevěry je jako rána dýkou do srdce. Přichází šok, překvapení, popírání, úzkost a nenávist. Emoce se v nás mísí jako ve vrtkavé bouři a je obtížné najít cestu ven. Všechno potřebuje čas, tak si ho dopřejte. Projděte si svým obdobím truchlení a pak, až se vaše emoce uklidní, rozhodněte se, jak to s vaším vztahem bude dál. Neexistuje univerzální návod, jak se vyrovnat s nevěrou partnera a ztrátou důvěry. Každý vztah je unikátní a má své specifické pilíře a priority, a proto si zaslouží individuální přístup. Komunikace však by měla být efektivní metoda pro všechny. Diskutujte s partnerem o důvodech nevěry a zjistěte, zda jde o jednorázový úlet nebo dlouhodobou aféru. Zjistěte, jaký je jeho pohled na budoucnost vašeho vztahu a zda se chce snažit o jeho záchranu.

Pokud se rozhodnete dát vztahu druhou šanci, snažte se udělat za celou aférou konečnou čáru. Obnova důvěry potřebuje čas, ale vše ostatní je potřeba odhodit za hlavu. Trvalé připomínání minulosti a narážky mohou vztahu ještě více uškodit. Co bylo, to bylo.

Je zbytečné a kontraproduktivní pátrat po detailech nevěry. Proč znát detaily o “soutěžící”, proč vědět, v čem byla lepší a co u ní váš partner našel? Tím se jen trápíte. Partner vám stejně nikdy neřekne nic, co by vás uspokojilo (pokud nechcete, aby lhal). Pokud máte nějakou otázku, která vám nedá spát, zeptejte se na ni ještě před rozhodnutím zůstat ve vztahu. Pak už by mělo být toto téma uzavřeno. Pouze tak můžete vztah opět obnovit.

Pokud vy a váš partner toužíte obnovit vztah po nevěře, je třeba stanovit určitá pravidla. Musíte spolu komunikovat, nebát se diskutovat o svých problémech a touhách a být upřímní. Jen tak můžete předcházet neshodám a nespokojenosti. Poté začněte pracovat na obnovení důvěry, plánujte společné dovolené a budoucnost. Pomoci může i vytvoření seznamu domácích pravidel, kterých se budete držet.

Pokud máte jakékoliv pochybnosti, nebo nejste schopni zpracovat své pocity a překonat partnerovu nevěru, vyhledejte pomoc psychologa. Ve spolupráci s ním můžete v rámci individuální nebo partnerské terapie odhalit hlavní překážky, které brání obnově vztahu a důvěry v partnera.

Štítky: , , , , , , , , ,