Psychologická konzultace přes email

konzultace pres email

Email je v dnešní době jedním z nejpoužívanějších komunikačních prostředků. Tatam je doba, kdy jste museli s dopisem vystát frontu na poště, dneska jednoduše sednete k počítači, během pár minut napíšete zprávu a jedním kliknutím ji odešlete. A právě proto, že nám emailová komunikace usnadňuje života a šetří spoustu času, přišli psychologové v USA s nápadem, že by se tento způsob dorozumívání mohl využít i v psychologické praxi. A světe div se, fungovalo to! Jenže my nežijeme v Americe, ale v České republice, avšak i zde se tento způsob psychologických konzultací již několik let dostává do popředí a je stále více lidmi vítaný.

Tak jako u poradenství přes Skype nebo telefon, je konzultace s psychologem pomocí emailu řešením zejména pro ty, kteří se ocitli v časové tísni, nemůžou dojíždět do kamenné ordinace, případně mají strach, že je uvidí někdo ze známých a dostanou se do řečí. Nikdo nechce být označen za blázna a bez vytáček musíme přiznat, že se to mnohdy stává – prostě a jednoduše lidé mají tendenci člověka v péči psychologa ihned vidět jako vyšinutého jedince, který potřebuje cvokaře

Přitom psychologická pomoc není v dnešní době již takové tabu, jako tomu bylo kdysi, ale i tak se jí mnoho lidí kvůli obavám z reakcí okolí vyhýbá. A to je rozhodně špatně, protože pokud nezačnete řešit krizi a problémy ihned, začnou na sebe nabalovat jeden problém za druhým. Emailová konzultace s psychologem může být také využívána jako doplňková ke klasické terapii face-to-face, zde však ani ne tak pro řešení problémů, jako spíš prostředek k doplnění informací.

Mnozí psychologové odmítají emailovou konzultaci kvůli tomu, že nemohou nijak vysledovat reakce klienta. V první řadě zde chybí oční kontakt, možnost posoudit neverbální projevy, případně změny tónu hlasu, odmlky v řeči apod. Své pocity vyjadřují klienti maximálně pomocí různých smajlíků, zvýrazňují text, používají velká písmena pro zdůraznění určité části textu, a to často psychologům nestačí. Dalším rizikem je to, že psycholog nemusí správně pochopit obsah sdělení. Určitě to znáte, když je člověk z nějakého důvodu rozčílený, má problém držet se podstaty problému, často přeskakuje od jednoho k druhému… A to i při rozhovoru, což teprve při psaní. 

Přesto všechno je emailová konzultace podle odborných studií srovnatelná s poradenstvím tváří v tvář. A kromě toho přináší klientům také mnoho výhod – klienti nestráví dlouhý čas cestováním, neřeší ordinační dobu, nestydí se „mluvit“. Mnoho lidí má totiž problémy s tím, aby vyjádřili své pocity pomocí slov, tedy přesněji řečeno, aby se vypovídali. Snáze se pak dokáží svěřit tzv. papíru, vypíše se ze všeho, jako by se svěřovali deníku. Velkým ulehčením je možnost online konzultací přes email i pro ty, kteří trpí nějakým typem fobií, potýkají se s panikou, úzkostí a v podstatě je pro ně problém už jen to, že by měli opustit svůj byt.

Z psychologické konzultace přes email nemusíte mít žádné obavy, chce to však najít takového psychologa, který má s touto formou terapie zkušenosti. Psychologové online poradny Mojra.cz jsou odborníky na slovo vzatými, kteří vedou i konzultaci přes email v kvalitě srovnatelné s osobním kontaktem. Objednání konzultace je také jednoduché, stačí si na webových stránkách mojra.cz vybrat balíček konzultací, který vám nejvíce vyhovuje, zadat emailovou adresu a popsat váš problém. Nejpozději do 24 hodin od připsání platby vás pak kontaktuje vybraný psycholog, v praxi to však bývá mnohem dříve. 

Comments are closed.