Psycholog ano či ne!

psycholog anoneJestliže prožíváte těžké období, máte trápení, jste na tom psychicky špatně a už si sami nevíte rady, obrátíte se s největší pravděpodobností na psychologa. Už jen rozhodnutí učinit tento krok, je velmi obtížné, avšak naštěstí dnes již většina lidí nechápe vyhledání odborné pomoci jako osobní zklamání či ostudu. Je však potřeba si uvědomit rozdíly mezi psychologem a psychiatrem. Mezi zásadní patří ten, že psycholog vám nepředepíše psychofarmaka. Jeho činnost je zaměřena na poradenství a odstranění aktuálních problémů (např. partnerova nevěra, deprese, stres, pocity vyhoření, ztráta sebevědomí, problémy s výchovou dětí aj.). Psycholog se v žádném případě nesnaží změnit vaši osobnost – „vyléčit vás“, ale klade si za cíl překonání vaší tíživé osobní situace. Více o rozdílech mezi psychologem a psychiatrem se můžete dočíst v předcházejícím článku.

První krok máte tedy za sebou, rozhodli jste se využít pomoci psychologa – jak ovšem najít toho pravého? Existují dvě možnosti psychologického poradenství: placená a neplacená. Je jen na vás, kterou si zvolíte. Pokud se rozhodnete pro návštěvu psychologa v neziskových či sociálních zařízeních, ušetříte sice peníze za „terapii“, ovšem musíte brát v potaz, že první schůzku si s vámi může domluvit až za několik měsíců, služby zdarma jsou totiž velmi žádané. Ne vždy si člověk může dovolit čekat, problémy se pak budou kupit jeden na druhý, zhoršují se. Včasná pomoc je v mnoha případech velmi důležitá, proto bývá lepším řešením vyhledat soukromého psychologa, tam si za hodinu sezení sice zaplatíte zhruba 500 – 1500Kč, máte ale jistotu, že se řešení dočkáte v co nejkratší době. A co by měl splňovat správný psycholog?

  • Nenarušuje nijak průběh sezení a máte po celou dobu jeho plnou pozornost.
  • Na každou vaši další návštěvu je náležitě připraven, zapisuje si a neopakuje neustále jedny a ty samé otázky či řešení.
  • Nevyvíjí žádný nátlak, nespěchá na vás, dopřeje vám co největší pohodlí a dělá vše pro to, aby si získal vaši důvěru – ví, že jen pak s ním budete mluvit otevřeně a beze strachu.

Ne vždy se však setkáte s takovým psychologem, který bude vše, co od něj očekáváte splňovat. V tom případě s ním neztrácejte čas a hledejte jinde. V online poradně Mojra.cz nemusíte mít obavy, že byste se setkali s nevyhovujícím přístupem. Naši psychologové vám věnují maximální pozornost a péči, navíc s tím komfortem, že se nemusíte „vláčet“ do žádné kanceláře.

Comments are closed.