jadro tela

Proč je důležité posilovat jádro těla?

Článek je možné přečíst za 2 minuty

Buďte středem síly:

Představte si své tělo jako strom. Jak víte, klíčem k majestátnosti a pevnosti každého stromu je jeho kořenový systém, který mu poskytuje stabilitu a výživu. Stejně tak centrum vašeho tělesného “stromu” – vaše jádro – je základem pro celkovou sílu, rovnováhu a výkonnost. Když posilujete jádro svého těla, pracujete na kořenech svého zdraví a fitness.

A proč je to tak důležité? Protože silné jádro ovlivňuje téměř každý váš pohyb. Ať už se skláníte, abyste zvedli nákupní tašky, nebo se točíte, abyste se podívali, kdo vstoupil do místnosti, používáte svaly svého jádra. A pokud jsou tyto svaly silné, můžete tyto běžné činnosti vykonávat efektivněji a s menším rizikem zranění.

Nyní když chápete význam jádra, pojďme se podívat na pět cvičení, které můžete snadno provádět v pohodlí svého domova, aby byly vaše “kořeny” silné a zdravé.

 1. Plank (Prkno)
  Plank je jako základní kámen vašeho tělesného domu. Toto statické cvičení zapojuje všechny hlavní svalové skupiny jádra. Začněte ve výchozí pozici pro kliky a pak se opřete o předloktí, udržujte tělo ve vzpřímené linii od hlavy až k patám a stiskněte břišní svaly. Držte tuto pozici tak dlouho, jak je to pohodlné, ideálně 30 sekund až jednu minutu.
 2. Russian Twist (Ruské otočení)
  Představte si, že vaše jádro je jako silný proud řeky, který se vine krajinou. Russian Twist posiluje vaše šikmé břišní svaly a zlepšuje rotaci trupu. Sedněte si na zem s pokrčenými koleny, nohy zvedněte mírně nad zem a nakloňte se lehce dozadu. Držte ruce před sebou a pomalu otáčejte trup z jedné strany na druhou. Chcete-li zvýšit intenzitu, můžete držet malou závaží nebo láhev s vodou.
 3. Bird Dog (Pták Pes)
  Toto cvičení je jako balancování na tenkém laně, které vyžaduje soustředění a koordinaci. Začněte na všech čtyřech a současně zvedněte a narovnejte pravou ruku a levou nohu, udržujte je ve výši těla. Držte pár sekund, pak se vraťte do výchozí pozice a opakujte na opačné straně. Tímto cvičením pracujete na stabilitě a síle jádra.
 4. Bridge (Most)
  Most je jako oblouk, který spojuje dva břehy řeky. Lehněte si na záda s pokrčenými koleny a nohama rovnoběžně s boky. Zatlačte paty do podlahy a zvedněte boky směrem ke stropu, vytvořte rovnou linii od kolen až po ramena. Squeeze vaše glutes na vrcholu a pak pomalu snižte zpět dolů. Toto cvičení posiluje dolní část zad a hýždě.
 5. Dead Bug (Mrtvý hmyz)
  Toto cvičení je jako hra s gravitací, kde udržujete kontrolu nad svými končetinami, i když jsou ve vzduchu. Lehněte si na záda, ruce nad rameny a nohy vztyčené nad boky, kolena pokrčená pod úhlem 90 stupňů. Pomalu spusťte pravou ruku za hlavu a současně narovnejte a snižte levou nohu k podlaze. Vraťte se do výchozí pozice a opakujte na opačné straně.

Pamatujte, že jako každá dobrá zahrada i vaše jádro potřebuje pravidelnou péči a pozornost. Tyto cviky by měly být prováděny s důrazem na formu a dýchání. Začleňte je do svého tréninkového plánu a sledujte, jak se vaše “kořeny” stávají silnějšími a vaše “strom” těla stojí výš a pevnější.

Štítky: , , , , , , , , , ,