jak vypada konzultace s psychologem

Jak vypadá konzultace s psychologem?

Článek je možné přečíst za 3 minuty

Kolem návštěvy psychologa panuje stále spousta mýtů a mylných představ. Mnoho lidí má v sobě stále zažito, že psycholog léčí blázny nebo že zaplatit si psychologa je naprosto zbytečné, protože popovídat si přece můžou i s přáteli u piva. Jak ale doopravdy vypadá konzultace s psychologem? Dost možná, vás spousta věcí překvapí.

Lidé se často bojí neznáma. Návštěva psychologa, zejména ta první, takovým velkým neznámem rozhodně je. Pojďme se tedy společně podívat na to, co můžete od konzultace s psychologem očekávat.

Kdo je psycholog?

Hned na úvod vyvrátíme tem úplně nejčastější omyl. Psycholog není psychiatr a nemůže tedy předepisovat léky. Nástrojem psychologa není medikace, ale terapeutický rozhovor, krizová intervence a psychodiagnostické testy.

Psycholog je odborníkem na celou řadu problémů – od osobních, přes vztahové, rodinné až po ty profesní. Na psychologa se neobracejí jen lidé trpící například depresemi, úzkostmi nebo závislostí, ale také lidé, kteří řeší běžné každodenní problémy, které jim přerostly přes hlavu.

Konzultace s psychologem krok po kroku

Lidé se občas dopředu strachují, na co všechno se jich asi bude psycholog ptát a jak na to mají odpovědět. Nebojte, psycholog vás celou konzultací hezky provede, na nic se dopředu nemusíte připravovat. Jak mu odpovídat?  Tak jak to zkrátka cítíte, používejte slova, která jsou vám blízká a snažte se být upřímní.

mojra experienceObjednání konzultace

Prvním krokem je objednání konzultace. Pro konzultaci s psychologem není většinou potřeba žádné lékařské doporučení. Je ale možné, že jej někteří psychologové budou vyžadovat, doporučení je také nutné v případě, kdy chcete konzultaci proplatit pojišťovnou.

Většina psychologů má v dnešní době své webové stránky, na kterých naleznete vše potřebné. Objednávku pak nejčastěji provedete telefonicky, případně emailem. Pokud budete mít nějaké dotazy, určitě se nebojte zeptat.

Úvodní sezení

Úvodní sezení obvykle začíná vzájemným seznámením se – tedy krátkým představením a lehkou konverzací. Psycholog vám pravděpodobně také stručně vysvětlí, jak bude konzultace probíhat a kolik máte na sebe času.

V rámci prvního sezení se vás určitě psycholog zeptá, s čím vlastně přicházíte. Jak psychologovi svůj problém popíšete je jen na vás. Nebojte, nemusíte myslet na všechno, psycholog se vás na vše potřebné postupně doptá.

A co dál?

Na některé problémy jedno sezení s psychologem stačí, jindy je potřeba konzultací více. V závěru sezení se domluvíte na dalším postupu, případně se objednáte na další konzultaci.

Vše je o vzájemné spolupráci. Psycholog vám bude průvodcem a oporou, ale konkrétní kroky budou pak na vás. V rámci terapie vás mohou také čekat nácviky modelových situací, psaní deníku, plnění stanovených úkolů nebo třeba nácvik relaxačních technik. Samozřejmostí je také dostatek prostoru pro vás, abyste měli možnost sdílet s psychologem všechny své pocity, starosti a myšlenky.

Možnosti psychologické péče

S psychologem můžete konzultovat individuálně, ale také ve více lidech. Běžné jsou konzultace párové, na kterých partneři řeší své vztahové problémy nebo také konzultace rodinné či skupinové.

V současné době není vždy nutné za psychologem fyzicky docházet. Čím dál větší oblibu získává online psychologické poradenství. Vy můžete konzultovat z prostředí, které je vám příjemné a nemusíte ztrácet čas dojížděním. Váš psycholog navíc může být odkudkoli a nejste tak limitování možnostmi vašeho bydliště.

Mojra.cz – První online psychologická poradna v ČR

Od roku 2016 funguje v České Republice Online psychologická poradna Mojra.cz. V současné době je vám k dispozici 17 psychologů. Na výběr máte hned z několika typů konzultací.

  • Telefonické konzultace jsou konzultace hovorové, tedy s psychologem komunikujete bez videa. Vybrat si můžete mezi 30, 60 nebo 90 minutovou konzultací.
  • Video-hovorová konzultace je také v délce 30, 60, nebo 90 minut. Probíhat může například přes Skype nebo WhatsApp. Při této formě konzultace má psycholog po celou dobu konzultace zapnutou webkameru. Zda si jí zapnete i vy, to je na vás. Video-hovorová konzultace spojuje výhody online poradenství i prvky konzultace tváří v tvář.
  • Emailová konzultace je vhodná pro ty, kteří své myšlenky a pocity snadněji vyjadřují v psané formě.

Konzultovat můžete v ranních, odpoledních i večerních hodinách a volný termín můžete mít ještě tentýž den, dokonce i do hodiny.

Online konzultace jsou vhodné také pro Čechy v zahraničí. Konzultovat je možné v českém, slovenském, polském, anglickém, francouzském, německém či španělském jazyce.

Jak se si objednat konzultaci online?

Na stránkách poradny Mojra.cz najdete profily všech psychologů – tam zjistíte nejen, čím se daný psycholog nejčastěji zabývá a na co se specializuje, ale také jaké má aktuálně volné termíny. Přes objednávkový formulář se pak snadno objednáte, k dispozici je vám také emailová a telefonická zákaznická linka, kde vám se objednávkou a výběrem psychologa rádi pomohou.

Štítky: , , ,