Co je to termogenní efekt?

co je to termogenni efektTuky v těle se nejlépe rozpouští při teplotě 42° C, proto když chceme zhubnout, je rozumné zvýšit si vnitřní tělesnou teplotu. Termogenní efekt má například pohyb, především aerobní. Díky pohybu svalů dochází ke zvýšení teploty spalováním kalorií z tuků, které se uvolňují do krevního řečiště.
Termogenezi mohou ovlivnit i hormony, například ty tvořené štítnou žlázou. Když špatně funguje, dochází k přibývání na váze provázeném zvýšenou únavou. To je proto, že tělo nespaluje tuky a tím má méně energie než dřív

Termogenní efekt mají i některé potraviny

Už se vám to stalo: snědli jste například pálivou papriku a rázem jste se zapotili. Je to tím, že kapsaicin v ní obsažený má termogenní účinek – zahřívá vás uvnitř a vy se pocením ochlazujete. I jiné potraviny, případně pochutiny, nás takto dokážou zahřát. Je to zázvor, skořice, chilli, černý pepř nebo vše, co obsahuje kofein, tedy káva, čaj, guarana a další. Také pomerančovník hořký (lat. Citrus aurantinum) obsahuje látku, která má také termogenní efekt, a tou je synefrin. Má podobné účinky jako efedrin, ale není návykový a nemá žádné nežádoucí účinky. Jediným vedlejším účinkem je zvýšení koncentrace, a to řada z nás spíš ocení.

Doplňky stravy s termogenním účinkem

Výrobci produktů pomáhajících hubnout využívají do svých výrobků právě látky podporující termogenezi. Už byl zmíněn kapsaicin, který kromě termogeneze dokáže tlumit bolest a působí protizánětlivě, stejně jako už jsme popsali účinky synefrinu. Další termogenní látkou je piperin obsažený v pepři, zingeron získávaný ze zázvoru, díky němuž se navíc zlepšují trávicí potíže a funkce střev, ale především je to kofein.

Kofein v těle ovlivňuje řadu funkcí, kromě stimulace srdeční činnosti, působení na centrální nervový systém a lepšího využívání tuků zvyšuje i uvolňování glukózy což je další zdroj energie. Navíc má i diuretický účinek, takže tělo zbavuje přebytečné vody a tím dochází k ještě většímu úbytku hmotnosti, hlavně na začátku užívání.
Také některé potravinové doplňky pro hubnutí obsahují kofein a jiné látky s termogenním efektem, proto je tak účinný při redukci tělesného tuku.

Comments are closed.