Chcete zhubnout? Pozor na poruchy příjmu potravy!
Toužíte zhubnout a pořád se vám to nedaří? A když už, tak znovu naberete to, co se vám podařilo shodit a možná i něco navíc? A tak hledáte různé možnosti, jak se přebytečných kil rychle a jednou provždy zbavit. Jenže hranice mezi zdravým a nezdravým hubnutím je opravdu tenká.
Základním klíčem zdravého hubnutí je nehladovět a nebrat celý proces jako nutné zlo, ale jako změnu životního stylu. Změnu k lepšímu.
K dietám, nebo nezdravému hladovění/přejídání často vede nespokojenost s vlastním tělem, možná i do jisté míry snaha vyrovnat se mediálnímu ideálu dokonalosti. Možná si to většina lidí nechce připustit, ale kromě toho je jídlo také prostředkem pro řešení emocionálních problémů. Když vás něco trápí, nebo jste smutní, vezmete si kousek čokolády. Pokud chcete dosáhnout nějakého cíle, držíte protestní hladovku…
Není to úplně ideální způsob, jak se s problémy vyrovnat. Může vám to totiž rychle přerůst přes hlavu a ocitnete se v kolotoči zvaném poruchy příjmu potravy. V tomto článku se podíváme na dva nejčastější typy – anorexii a bulimii.
Z extrému do extrému
Poruchy příjmu potravy řadíme k psychickým nemocem, při kterých se člověk stává závislým na jídle, všechny jeho myšlenky se na jídlo zaměřují v kladném i negativním smyslu. Mezi poruchy příjmu potravy řadíme anorexii, bulimii a záchvatovité přejídání. Patří sem však i méně známá orthorexie (závislost na zdravé a biologicky čisté stravě) a bigorexie (nejčastěji se objevuje u sportovců, základem je dieta s vysokým podílem proteinů a minimálním množstvím tuků, mnohdy s využitím steroidů).
Mentální anorexie: Jídlo jako úhlavní nepřítel
Dnešní společnost ovládá všeobecný mýtus o tom, že čím štíhlejší budete, tím stoupáte v očích ostatních a dláždíte si tak cestu k úspěchu. Popravdě řečeno, je to cesta spíše do pekel.
Touha po dokonalé postavě bývá natolik silná, že dívka neváhá využít všechny možné i nemožné prostředky (zvracení, odmítání jídla, léky aj.), které často vyústí v obrovský problém – mentální anorexii.
Projevy mentální anorexie:
- zkreslené vnímání sebe sama, nespokojenost s váhou a vzhledem, anorektička se vidí tlustá, i když je její váha už pod normou
- kolísání nálad, změny v chování
- vnímání jídla jako nepřítele, úplné odmítání jídla, zvracení po jídle, vytvoření různých rituálů při jídle
- neustálé cvičení
- intenzivní strach z nadváhy
Anorexie má dopad na fyzické i psychické zdraví. Ve spojení s vysokým úbytkem váhy dochází u žen ke ztrátě menstruace, tělo se začíná pokrývat jemným ochlupením, zhoršuje se citlivost končetin, utrpí celkový vzhled (propadlé tváře, vystouplé kosti, vypadávání vlasů, zažloutlá pleť…). Nedostatek tělu potřebných živin vede k celkovému metabolickému rozvratu, oslabuje se imunitní systém, časté jsou závratě, nízký tlak, dehydratace.
Trvající nespokojenost s vlastním tělem vede k pocitům neúspěchu, zmaru, depresím, poruchám spánku, podrážděnosti, objevit se mohou také jiné psychické poruchy a závislosti. Neléčená anorexie může skončit smrtí, tělo neunese nápor diet a nedostatek potravy.
V lehčích formách nemoci se přistupuje k ambulantní léčbě pomocí psychoterapie. V pokročilých stádiích je nutná hospitalizace na psychiatrickém oddělení, kde se hlídá celkový zdravotní stav pacienta a dohlíží se na správné stravování, aby došlo k přírůstku na váze.
Mentální bulimie: V začarovaném kruhu
Stejně jako anorexie, je i bulimie velice rozšířenou poruchou. Oproti anorexii, kdy je příjem jídla minimální, je bulimie hůře vysledovatelná. Průběh spočívá v neovladatelném přejídání, po kterém následují výčitky svědomí a obavy ze ztloustnutí. Bulimičky se chtějí snězeného jídla co nejdříve zbavit, proto se často po takovémto záchvatu přejídání nutí zvracet, používají různá projímadla, léky na odvodnění apod.
Projevy mentální bulimie:
- záchvaty přejídání následované zvracením, dietou, přehnaným cvičením
- neustálý strach z tloušťky
- obavy jíst bez následného užití projímadel, diuretik
- odsuzování sebe sama po záchvatech přejídání, pocity viny
- neobvyklé výkyvy hmotnosti
Bulimici mívají problémy s kazivostí zubů, což je spojeno s častým zvracením. Dalšími fyzickými projevy jsou oteklé tváře, suchá kůže, náchylnost k tvorbě podlitin, ochablé svalstvo, bolestivost kloubů, ztráta menstruace, nízký tlak apod. Nezřídka trpí záněty žaludku a jícnu, žaludečními vředy, zvracením krve, zácpou a hrozí také prasknutí žaludku. Po psychické stránce se objevují deprese a úzkosti, nízké sebevědomí, závislost na lécích, sebepoškozování, poruchy soustředění, výkyvy nálad…
V mírnějších stádiích nemoci postačí vhodně zvolená psychoterapie v psychologické poradně, která bývá doplňována předepsáním antidepresiv. V akutních formách bulimie se přistupuje k hospitalizaci, zaměřené zejména na nápravu metabolického rozvratu a také obnovení správných stravovacích návyků.
Podstatou úspěšného zvládnutí poruch příjmu potravy je včasná a odborná léčba.
Prvním, avšak nejdůležitějším krokem je, aby si člověk uvědomil a přiznal, že se potýká s vážným problémem, který musí neodkladně řešit. Léčba jakéhokoliv druhu poruch příjmu potravy je během na dlouhou trať a vyžaduje notnou dávku odvahy a síly. I když dojde k vyléčení, riziko recidivy je stále vysoké, proto je velmi důležitá podpora blízkých a rodiny.
Jestliže vy, nebo někdo z vašich blízkých trpí poruchou příjmu potravy, neváhejte, a co nejdříve vyhledejte odbornou pomoc psychologa nebo psychiatra. Včasná psychologická pomoc je zárukou úspěchu, konzultaci v online psychologické poradně Mojra.cz můžete mít v podstatě ještě téhož dne, kdy si ji objednáte.
Štítky: hubnutí, péče o zdraví, poruchy příjmu potravy, zdraví, zdravý životní styl